Systematyka
Domena: jądrowce Eukaryota
Królestwo: zwierzęta Animalia
Podkrólestwo: tkankowce Metazoa
Typ: strunowce Chordata
Podtyp: kręgowce Vertebrata
Nadgromada: żuchwowce Gnathstomata
Gromada: ssaki Mammalia
Podgromada: ssaki żyworodne Theria
Szczep: łożyskowce Eutheria
Rząd: gryzonie Rodentia
Rodzina: wiewiórkowate Sciuridae
Rodzaj: susły Spermophilus
Gatunek: suseł moręgowany Spermophilus citellus
Cechy diagnostyczne
Aktywność
Można zaryzykować stwierdzenie, że susły większą część swojego życia spędzają pod ziemią hibernując (5-7,5 miesiąca). Jest to ich sposób na przetrwanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Gryzonie te hibernują samotnie, każdy w oddzielnej norze. W tym czasie korzystają wyłącznie z zapasów tłuszczu zgromadzonych pod skórą podczas letniej aktywności. Organizm przestawia się na "tryb oszczędny" - temperatura ciała spada do zaledwie kilku stopni Celsjusza, a serce bije kilka razy na minutę. Co 3-20 dni susły wybudzają się na krótki czas. Podczas tych przebudzeń zużywane jest blisko 90% zmagazynowanego w ciele zwierząt tłuszczu.
Po zimie, zazwyczaj już na początku marca, pierwsze na powierzchni pojawiają się starsze, dojrzałe płciowo samce. Następnie dołączają do nich samice oraz jednoroczne samce, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałości płciowej. Odwrotnie jesienią - pierwsze ograniczają swoją aktywność na powierzchni samice (już w sierpniu), po nich samce (na początku września), a najdłużej na powierzchni pozostają osobniki młodociane (aż do końca września).
Rozmnażanie
Odżywianie
Siedlisko
Rozmieszczenie geograficzne
Suseł moręgowany jest gatunkiem zamieszkującym krainę palearktyczną. Generalnie wyróżnić można dwie duże populacje: środkowoeuropejską oraz bałkańską. Naturalną barierą pomiędzy nimi jest pasmo Karpat Wschodnich i Południowych. Populacja środkowoeuropejska, do której zaliczały się m.in. susły moręgowane zamieszkujące Polskę i Niemcy, obejmuje obecnie swoim zasięgiem Słowację, Czechy, Austrię, Węgry oraz północno-zachodnią Rumunię. Do populacji bałkańskiej zalicza się susły z pozostałej części Rumuni, Bułgarii, Ukrainy oraz innych państw Bałkańskich.
Do Polski susły moręgowane przedostały się najprawdopodobniej Bramą Morawską z terenu Czech. Przypuszcza się, że gryzonie te pojawiły się na Śląsku na przełomie XVIII i XIX w. W czasie trwania ekspansji susłów spotkać można je było w obecnych granicach administracyjnych województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego oraz lubuskiego.
Ciekawostki z życia susła
- Gryzonie te w trakcie jednego sezonu do rozrodu przystępują tylko raz.
- Dojrzałość płciową samice osiągają po pierwszym przezimowaniu, zaś samce zazwyczaj po drugim.
- W Polsce najbliższymi kuzynami susłów moręgowanych są susły perełkowane (Spermophilus suslicus), występujące w południowo-wschodniej części naszego kraju. Do dalszych krewniaków zaliczane są świstaki (Marmota marmota) i wiewiórki pospolite (Sciurus vulgaris).
- Susły moręgowane w Polsce osiągnęły północną granicę swojego zasięgu. W Europie Środkowej można je jeszcze spotkać sporadycznie na Słowacji, w Czechach i w Austrii, oraz liczniej na Węgrzech.
- Po zakończeniu godów samce zwykle tracą zainteresowanie samicami i nie uczestniczą w wychowywaniu młodych. Wyjątki stanowią niektóre osobniki, którym nie udało się pokryć większej liczby samic. Wówczas zdarzają się przypadki ograniczonej inicjatywy ze strony samca, przejawiającej się pomocą w pogłębianiu nory samicy w której urodzi ona młode.
- Susły żerując często stają słupka i wypatrują niebezpieczeństwa, a jeśli coś je zaniepokoi, ostrzegają inne osobniki charakterystycznym wysokim piskiem.
- Zwierzęta te żyją w koloniach, które mogą być niewielkie, złożone z jednej lub kilku rodzin, lub duże, wielotysięczne.
Przyczyny wyginięcia
Szacuje się, że susły moręgowane wyginęły w Polsce na początku lat 70. Ostatnie potwierdzone informacje o obserwacjach tych gryzoni pochodzą z roku 1973. Znana była wówczas jedna duża kolonia w okolicach Kamienia Śląskiego i kilka małych w okolicach Góry św. Anny, Kamienia Śląskiego i Siedlca.
Status gatunku
Gatunek ten znajduje się także w Załącznikach nr 2 i 4 tzw. Dyrektywy Siedliskowej Unii Europejskiej, czyli powinien nie tylko podlegać ochronie gatunkowej, ale jego siedliska należy też chronić w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000.
Projekt “Ochrona susła moręgowanego (Spermophilus citellus) na północnozachodniej granicy jego zasięgu” (LIFE19 NAT/SK/001069)
Dofinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu LIFE.