Susły znów żyją na Opolszczyźnie
25 lipca br., po ponad 30-letniej nieobecności w Polsce, pierwsze susły moręgowane pojawiły się w Kamieniu Śląskim niedaleko Opola. Stanowisko, na którym zwierzęta zostały wypuszczone, jest jednym z miejsc, gdzie susły te widziane były po raz ostatni.
Susły moręgowane to zwierzęta, które wymarły w naszym kraju na przełomie lat 70 i 80. Od blisko roku Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”, w ramach Programu „Suseł”, prowadzi na terenie Poznańskiego Ogrodu Zoologicznego hodowlę tych niewielkich gryzoni. Głównym celem tego Programu jest przywrócenie susła moręgowanego rodzimej faunie.
Susły moręgowane szybko zaaklimatyzowały się w nowym miejscu. |
25 lipca do specjalnych dużych klatek (wybiegów) aklimatyzacyjnych (które po paru tygodniach, gdy susły przyzwyczają się do nowego otoczenia, zostaną rozebrane) została wypuszczona pierwsza grupa 63 susłów. W ciągu kolejnych 2 tygodni dowieziono jeszcze 16 zwierząt, a więc pierwszego roku udało się łącznie wypuścić w Kamieniu Śląskim 79 susłów moręgowanych. Większość z nich urodziła się w tym roku w Poznańskim ZOO, ale część tej grupy stanowiły także osobniki dorosłe przywiezione poprzedniego roku do hodowli. Przez pierwsze tygodnie od wypuszczenia susły były ustawicznie obserwowane przez przyrodników i wolontariuszy z „Salamandry”. Już po kilku dniach pierwsze z nich zaczęły się wykopywać z klatek aklimatyzacyjnych i żerować w ich pobliżu. Obecnie wszystkie znalazły już sobie miejsca na nory (na terenie klatek lub poza nimi) i powoli przygotowują się do snu zimowego.
19 sierpnia do Poznania przybyła kolejna grupa 102 susłów moręgowanych z Węgier. Dzięki wybudowaniu kolejnych wybiegów hodowlanych znajdą one dogodne warunki do życia i rozmnażania się, a więc jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzialnego, w przyszłym roku kolejna, jeszcze większa grupa zwierząt zasili odbudowywaną populację w Kamieniu Śląskim.
Powrót wymarłego gatunku to wydarzenie niecodzienne. Dlatego w dniu wypuszczenia pierwszej grupy susłów na Opolszczyźnie zorganizowano konferencję prasową, a po uwolnieniu susłów do wolier aklimatyzacyjnych uczczono ich przyjazd lampką szampana. Z przyjemnością stwierdzamy, że z powrotu susłów cieszą się nie tylko przyrodnicy, ale i okoliczni mieszkańcy, którzy z nostalgią wspominali czasy, gdy na pobliskich łąkach można było obserwować te rezolutne i urocze zwierzątka.
Andrzej Kepel
Program prowadzony jest przez PTOP „Salamandra”, a w jego realizacji pomaga Ogród Zoologiczny w Poznaniu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Przyrody Stobrawskiego Parku Krajobrazowego BIOS. Współpracujemy także z przyrodnikami i ogrodami zoologicznymi z Węgier, Czech i Austrii, którzy pomagają w zdobyciu susłów do hodowli. Strategicznymi sponsorami Programu są: Program Małych Grantów Funduszu na Rzecz Globalnego Środowiska (GEF/SGP UNDP) oraz Fundacja EkoFundusz. Do tej pory działania na rzecz przywrócenia tego gatunku wsparł także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu oraz firma Wavin Metalplast-Buk Sp. z o.o., która otrzymała za to tytuł „Mecenas Ochrony Przyrody - 2004”. Pierwsze susły zostaną wypuszczone na terenie udostępnionym przez Kurię Metropolitalną w Opolu. Wszystkim partnerom i sponsorom składamy gorące podziękowanie za nieocenioną pomoc.